FÄRG & BLANCHE, "The Baker's Lamp", lampa, upplaga 1/10, 2019.

Bas i gjuten, röd Jesmonite, skärm i vitt glas, signerad Färg & Blanche 1/10 2019, höjd ca 22 cm.

Smärre slitage.

FÄRG & BLANCHE- den Stockholmsbaserade designstudion FÄRG & BLANCHE grundades 2010 av Fredrik Färg och Emma Marga Blanche, född i Frankrike. Som studio arbetar de inom ett brett spektrum av fält och samarbetar med etablerade möbelmärken som BD Barcelona Design, Gärsnäs, Petite Friture och Design House Stockholm för att nämna några, samt producerar egna kollektioner och begränsade konstverk för gallerier. Kända för sin experimentella inställning, där varje uttryck förtydligar det kommande, rör de sig enkelt mellan det exklusiva handgjorda och det industriellt producerade, utan att någonsin tappa sin distinkta touch.

Utropspris
2 500 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60