Nick Ross

(Sverige, Född 1986)
Nick Ross
(Sverige, Född 1986)

NICK ROSS, "Darkly Mirror", spegel, Prototyp 2016, i produktion från 2017 av Menu.

Trycksvarvad mässing och glas, signerad Nick Ross 2016, diameter 40 cm, djup från vägg ca 12 cm.

Märken. Smärre slitage.

Darkly Mirror is an exploration of the history of human beings’ relationship with the reflected image. Some historians believe that the earliest mirrors may have been small ceramic bowls filled with water used during the late Stone Age. The fact that there is no concrete evidence exists to support the theory fascinates designer Nick Ross, whose Darkly Mirror for MENU takes inspiration from the ceramic bowls. “That it cannot be proven adds to the object’s mystery. Is this a new object, or an old one reinvented? I wanted to take this notion and create a modern object which questioned its possible past and its relation to ‘the self’.

NICK ROSS (f. 1986) är en skotsk-svensk designer som lever och arbetar i Stockholm. Han studerade Produktdesign vid Grays School of Art i Aberdeen, varefter han flyttade till Stockholm där han fortsatte studier i inredningsarkitektur och design vid Konstfack. Nick grundade sin egen studio 2014. I sitt arbete fokuserar han på historien, speciellt antikens historia, i syfte att tolka förhållandet mellan användaren och samtida design. Genom att använda sig av storytelling och ett kritiskt förhållningssätt, undersöker Nick fakta och vilka händelser som leder fram till en specifik kulturell balans; varje projekt uppstår i en önskan att bygga en bro mellan det förgångna och nuet.

Formgivare

Nick Ross är en skotsk-svensk formgivare och industridesigner. Han studerade vid Gray’s School of Art i Aberdeen och vid Konstfack i Stockholm innan han etablerade sin egen Stockholmsbaserade studio 2014.

Utropspris
3 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60