HALSBAND och ÖRHÄNGEN, 18K och 14K vitguld, odlade pärlor, diamanter ca 0.75 ct tot.

Pärlorna senare tillsatta. Vitguldskedja original, med svensk importstämpel. Halsbandets längd 43 cm. Hängets höjd 45 mm.
Örhängen, stämplade Tillander, Helsingfors 1981. Höjd 25 mm.
Total vikt 56,7 g.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
1 500 EUR