Prints, multiplar och unikat

Prints definieras internationellt som konst på papper med en numrerad upplaga medan multiplar är den tredimensionella motsvarigheten.

I denna privatsamling ingår såväl prints, multiplar från The Peter Norton family Christmas/Winter project, som ett unikt verk.

I slutet av 1980-talet började mjukvaruentreprenören och konstsamlaren Peter Norton tillsammans med konstnärer som han själv ägde verk av, att ge ut editioner i en upplaga om 2.000 exemplar, The Peter Norton family Christmas project, som han gav bort som julgåva till personliga vänner och till hans kontakter i konstvärlden. Syftet med detta var att skapa ett engagemang och intresse för den samtida konsten. Även om konstverken var små till formatet så var de starka och tydliga i sitt uttryck.

Är man intresserad av att köpa konst av bra kvalitet är det en god idé att börja med just prints och multiplar - och ett och annat unikat.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

416. Jim Dine, "Mr. Oxide".
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
Budhistorik
780 000

ditt bud
Fair warning
760 000

ditt bud
740 000

ditt bud
720 000

ditt bud
Fair warning
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
520 000

ditt bud
Aktuellt bud:
780 000 SEK