Polykrom botten med stora hakmedaljonger samt mindre stiliserade ornament och medaljonger. Långsidorna med benvit bård med ranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, hål, smärre lagningar och fällningar. Avkortade kortsidor, skadade sidor.