Servis, 124 delar, glas. Kosta, Junior, 1900-tal.

Efter en gustaviansk modell, förgylld och slipad dekor. Bestående av;

19 Vinglas, höjd 12 cm.
18 vitvinglas, höjd 13,5 cm.
16 ölglas på fot, höjd 16 cm.
21 dessertvin glas, höjd 9 cm.
11 vodka glasses, height 11,5 cm.
4 askkoppar, diameter 10 cm.
25 vattenglas, höjd 9 cm.
6 whisky glas, height 7 cm.
4 dessert vin glas, height 11,5 cm.

Slitage, nagg.

Utropspris
30 000 SEK