Bordspendyl, patinerad och förgylld brons. Märkt J H Gay, bor:ger a Roy, à Turin, Louis XVI-stil.

Höjd 43 cm. Längd 31 cm. Pendel och nyckel medöljer.

Slitage, lagning. Funktion ej garanterad. Nötning av stenen.

Utropspris
8 000 SEK