Firma Möllenborg, varmvatten-/tekanna på rechaud, silver, Stockholm 1899.

Rund, bukig, på ställ med värmare. Dekor av stiliserad äggstav samt graverade palmetter, fällbar hänkel. Krönt monogram. Alla delar med stämplar. Total höjd 41 cm, total vikt 1 885 gram.

Slitage. Undertill svagt ristat personnummer.

Utropspris
10 000 SEK