CG Hallberg, Nautiluspokal, silver, Stockholm 1900. Barock-stil.

Invändigt förgylld. Snäckan i silver, är buren av Neptunus med treudd i handen, på rund bas med musslor, på delfinfötter.
Höjd 48 cm, vikt 2 413 gram.

Slitage.

Utropspris
25 000 SEK