Terrin, silver, möjligen Spanien 1900-tal. Barock-stil.

Rund, på indragen fot, dekor av godroner, parställda hänklar i form av bevingade fabeldjur. På locket tre rosenknoppar. Längd 38 cm, höjd 27 cm, vikt 1140 gram.

Slitage, lagningar.

Utropspris
15 000 SEK