CG Hallberg, kaffe- och teservis 4 delar, silver, Stockholm 1912-1914. Empire-stil.

Äggformade, släta, på ben med fasad basplatta. På locken ekorre, handtag av ben. Bestående av kaffekanna, tekanna, sockerskrin och gräddkanna. Gräddkannan med invändig förgyllning. Kaffekannans höjd 27,5 cm, total vikt (delar utan benhandtag) 1 767 gram + 922 gram (tekannan).

Lätt slitage.

Utropspris
18 000 SEK