Ryskt silver & konsthantverk

Bukowskis är glada att kunna presentera den här temaauktionen med ett urval av Ryskt silver & konsthantverk.
Temat innehåller en blandning av användbara föremål som tekannor, ljusstakar, brickor, bägare och bestick så väl som klassiska ikoner.
Ryskt silver och konsthantverk bär på en lång konsthantverkstradition och har ett tydligt formspråk. Silvret håller ofta en särskilt hög kvalitet - igenkännande är kontrasterna i dekoren. Man ser ofta rika mönster, förgyllda silverytor och dekor i niello eller cloisonnéemalj.

40 föremål
Ikon, 1800-tal.
Ikon, 1800-tal.

Utropspris
150 EUR