Sten Eklund, akvarellerad etsning, 1988, signerad PT 1/2.
Utan titel. P. 9 x 9 cm.
Ej examinerad ur ram.
Verken finns att se på Bukowskis
Berzelii park 1, 3 – 8 mars. Öppet 11.00–17.00. Lördag och söndag stängt.
Auktionen avslutas online den 10 mars
Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga Allé 3, från den 11 mars.
Öppettider i Västberga
Måndag 10–17 Tisdag 10–19 Onsdag – Fredag 10–17 Lördag 11–15 Söndag: stängt
Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.