Bukowskis är glada att kunna presentera ett 60-tal konstverk av konstnärerna Rune Jansson (1918-2014) och Eddie Figge (1904-2003) i temaauktionen ”Eddie Figge och Rune Jansson - ett konstnärspar”.
Eddie Figge och Rune Jansson var gifta åren 1944-1965 vilket var formativa år för dem båda. Under efterkrigstiden växte det informella måleriet fram som en gren utsprungen från den abstrakta expressionismen. Det informella måleriet sökte sig bort från traditionens formella kompositionsregler och motivet skulle utgöras av den upplevelse som verket framkallade i betraktaren. Eddie Figge och Rune Jansson förknippas gärna med denna konstinriktning som paret influerades starkt av under sin tid tillsammans.
Eddie Figge
Eddie Figge mötte i 1930-talets Paris Roland Kempe vilken berömde hennes konstnärliga blick samt uppmuntrade henne att börja måla. Väl tillbaka i Stockholm sökte hon, på Thora Dardels inrådan, till Otte Skölds målarskola där hon antogs som frielev. När hon senare år 1942 lämnade Skölds målarskola för en karriär som fri konstnär var Figge 38 år gammal och det skulle dröja ytterligare nästan 20 år innan Ulf Linde upptäckte henne. Linde tog då initiativet till den utställning på Galerie Blanche 1961 som senare skulle komma att betraktas som Eddie Figges genombrott.
Under 1960-talet fick Figges måleri en annan inriktning då hon blev mycket intresserad av decenniets eskalerande rymdforskning. Den så kallade ”rymdkapplöpningen” gav upphov till tankar som sysselsatte Figge vid den här tiden. Tankegodset kretsade kring människans förmåga att ge sig i kast med besegrandet av det okända. Dessa filosofiska tankar kom att prägla hennes måleri i två decennier framöver och Figge började arbeta mer med kompositioner präglade av en flytande rumslighet samt det tvådimensionella. I de målningar som på olika sätt behandlar rymdtemat spelar metallblecken en allt större roll. Figges inspiration har färgats av såväl sydamerikanska kulturer som tankegods från det antika Grekland. Leken med speglingar som fångar upp det omgivande rummets ljus och färger finns ofta med i form av infogade eller löst hängande samt tillknycklade metallytor. Det flyktiga i måleriet får en kontrast i bleckets materiella påtaglighet, när färgen viker av in i bildens imaginära rum kommer blecket ut och skapar en tvådimensionell bild. År 1992 ställde Figge ut som första levande kvinnliga konstnär på Nationalmuseum i Stockholm. Figges konstnärskap finns representerat på bland annat Moderna Museet, Stockholm, Musée National d’Art Moderne, Paris, Centre Georges Pompidou, Paris, Göteborgs Konstmuseum samt Skissernas Museum, Lund.
År 2003 visade Liljevalchs Konsthall i Stockholm en stor separatutställning med Figges konst innan hon sedan avled samma höst.
Rune Jansson
Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet och Rune Jansson var en av dessa få som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918 där hans föräldrar hade en gård och präglades starkt av skärgårdslandskapet som alltid fanns i hans medvetande. Jansson utvecklade tidigt ett intresse för teckning och målning. Efter grundskolan samt några års arbete på gården med sin far beslöt hans sig för att bli konstnär och började hösten 1941 på Otto Skölds målarskola. Senare studerade han på Konsthögskolan i Stockholm. Han lämnade akademin 1944 och fortsatte måla på egen hand och åkte på studieresor i Europa med Eddie Figge. I Paris träffade de Hans Hartung som blev Janssons vän och öppnade hans ögonen för den informella konsten.
Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i den stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerade han måleriet till en nästan minimalistisk gestaltning av den älskade skärgården. Den koloristiska ådran satt djupt hos Jansson och ännu på 2000-talet slängde han med van hand fram enkla grundackord som förstärktes av just den rätta kontrasterande fläcken i lila, grönt eller vad som nu behövdes för att skapa både balans och nerv i målningarna.
Rune Jansson finns bland annat representerad följande museer, Nationalmuseum och Moderna Museet, Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Norrköpings konstmuseum, Nationalgalleriet, Oslo, Ateneum, Helsingfors och Centre Georges Pompidou, Paris, Sonja Henie-Nils Onstad Museet, Oslo.
Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17