Bordslampor, ett par samt vas, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger och guld av figurscener, blommor och fjärilar. Höjd vaser utan lampmontering 24 cm. Höjd med montering 31 cm. Höjd vas 26 cm. Hals med skada, lagning.

Borrade för el. Den omonterade vasen med skada, lagning. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK