Parti kina, 10 assietter, ett fat samt en mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, sekelskifte 1900 samt muggen 1700-tal.

Muggen dekorerad i famille rosefäger med figurscen från hovlivet. Höjd 13,2 cm. Ifyllda kantnagg, små nagg. Diameter fat 33,5 cm. Diameter assietter 14,5 cm.

Muggen med ifyllda nagg. Nagg.

Utropspris
2 500 SEK