Matta, semiantik/old Kina, ca 329-333,5 x 239,5-243,5 cm.

Mörkblå botten med polykrom dekor av medaljong med pagod och årstidsblommor, ströblommor och vaser samt hörnornament med antikviteter och blommor. Blekgul huvudbård med fåglar, fjärilar, vaser och blommande grenar.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, trampveck. Kortsidorna med smärre skador.

Jämför Larsson, Lennart jr: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet,Uddevalla 1985, färgplansch sid 132.

Utropspris
4 000 SEK