Parti, delar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Olika dekor, bestående av;

Terrinlock, längd 28 cm. Litet nagg på lockknopp.
Smörterrin med lock, längd 12,5 cm. Terrindelen lagad.
Tekanna med lock, höjd 11 cm. Sprickor. Locket med kantlagning.
Mjölkkanna med lock, höjd 16 cm. Brättesspricka, senare handtag.
Krukor med lock, ett par. Höjd 10 cm. Lagade, locken senare.
Stekfat, längd 33 cm, lagat.
Fyra koppar samt ett fat, kopparna och faten med relief lagade.
Mugg, höjd 11,5 cm. Saknar hänkel, ifylld nagg
Assietter, sex stycken, diameter 16-16,5 cm, ett lagat, två med sprickor.

Skador, lagningar.

Utropspris
2 500 SEK