Fat samt tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Fatet med dekor i underglasyrblått av påfåglar i blommande trädgård, Qianlong (1736-95). Längd 32 cm. Tallrikarna med dekor i famille rosefäger av figurscener från hovlivet, 1800-tal. Diameter 24 cm.

En tallrik med nagg, ifyllt nagg. Slitage, kantnötning.

Utropspris
2 500 SEK