Utagawa Kuniyoshi samt Kunisada, färgträsnitt, 2 st. Japan, 1800-tal.

"Kobai: Osono and Keyamura Rokusuke, från series Genji Clous Matched with Ukiyo-e pictures, 36,8 x 24,7 cm.

"伽羅先代萩 藁田直則", 25,5 x 36,8 cm.

Slitage. Smärre kantskador. Gulnad.

See similar at:
Museum of Fine Arts Boston, 11.36539;
British Museum, 2008,3037.17443;

Utropspris
2 000 SEK