Stephen Mueller

(USA, 1947-2011)
Stephen Mueller
(USA, 1947-2011)

Stephen Mueller, akryl på duk, signerad och daterad 1986 a tergo

"Home from the country". 188 x 188 cm

Mindre ytsmuts. Några avbrutna färgåsar

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.

Stephen Mueller föddes år 1947 i Norfolk, Virginia och utbildade sig vid University of Texas samt vid Bennington Collage. Karaktäristiskt för Muellers konst är livliga abstraktioner och symboliska former. Mueller mottog ett flertal stipendier under sin levnad och hans konst finns representerad på bland annat Whitney Museum of American Art i New York, Brooklyn Museum, Denver Art Museum och Museum of Fine Arts i Houston.

Utropspris
15 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89