Steven Sorman

(USA, Född 1948)
Steven Sorman
(USA, Född 1948)

Steven Sorman, blandteknik, signerad och daterad 1988

"Otherwise outside". 200 x 192 cm.

Rullad. Oramad. Revor. Veck. Gulnad. Nålhål i hörn efter montering

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.

Steven Sorman föddes i Minneapolis, Minnesota 1948 och utbildade sig vid University of Minnesota 1971. Sorman är främst känd för sina komplext uppbyggda målningar, teckningar och grafik. Han är en mästare på att iscensätta olika teman med linjer, lager av färg i utmanande bilder som kräver ögats fulla koncentration. ”The fact is, pictures are mute, still, and flat. I keep trying to do something about this. When they can be well imagined, maybe they will move into a curious dimension and make a little noise. I keep trying to do something about this.” – Steven Sorman 2/7/1989 (Paintings 1988, March 18-April 20 1989, Heland Wetterling Gallery, Göteborg)

Konstnär

Steven Sorman föddes i Minneapolis, Minnesota. Han är internationellt känd som målare och grafiker. Utbildad med en Bachelor of Fine Arts-examen från University of Minnesota 1971. Sedan 1994 är han bosatt i Ancram, New York. Sorman är mest känd för sina komplexa målningar, multimedia, teckningar och grafik. Han är en mästare på att iscensätta olika teman med linjer, lager och färg i utmanande bilder som kräver ögats fulla koncentration. Visuellt komplexa verk, rika på detaljer, färger och variationer. Sedan 1970 har han haft över 80 utställningar på gallerier i Singapore, Sverige och USA. På 1970-talet deltog han i prestigefyllda utställningar som "Papper som medium", Smithsonian Institute, The National Print Utställningen på Brooklyn Museum och den 13: e internationella biennalen för grafisk konst i Ljubljana, Jugoslavien. På 1980-talet blev Sorman inbjuden att ställa ut på Bienal Americana de Artes GRÁFICAS på Museo de Arte La Tertulia i Columbia.

Utropspris
8 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89