Christine Keefe

(USA, Född 1961)
Christine Keefe
(USA, Född 1961)

Christine Keefe, akryl på duk, signerad och daterad -88 a tergo

"The rainforest painting". 122 x 108 cm.

Smärre repor.

Auktion online 3−12 september
Visning 7–10 september, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Tisdag – fredag kl 11 – 17

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.

Christine Keefe föddes i Chicago 1961 och bodde i Connecticut fram till 1980. Hennes konstnärliga bana tog fart 1977 och åren mellan 1980 och 1985 studerade hon på BFA School of Visual Arts i New York. Keefes första utställning ägde rum år 1985 på Heland Thordén Wetterling Gallery i Stockholm och sedan dess har hennes verk visats på utställningar runt om i USA.

"Paintings is one way of keeping a visual diary. My art starts as images about personal political, social ideas. Thereafter they are refined and become more easily described by words, This is the way art works for many artists, I think". - Christine Keefe, january 9, 1989.

Utropspris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89