Den mindre monterad som lampa, med kompositsockel. Lagad. Höjd med lampmontering 24 cm. Den större glaserad i gult, grönt vitt och auberginefärgad glasyr. Höjd 31 cm.
Nagg. Krackelyr. Den mindre lagad.