Dekor i underglasyrblått, med motiv av växter. Diameter ca 3-6 cm. I japanska träaskar med lock.
Slitage. Bränningssprickor. Nagg.
Enligt uppgift Wilhelms Kåge kvarlåtenskap, auktion våren 1993, fjällgatan 29 i konstnärens bostad. Inköpte i Japan under Kåges vistelse 1956.