1304518

Olympisk deltagarmedalj, Olympiska Spelen, London, 1948.

Brons. Design Sir Bertram Mackennal / John Pinches, Ltd. Åtsida men stadsvy över London, nedtill de Olympiska Ringarna, frånsida med Vinnaren och triumferande fyrspann. Diameter 5,1 cm. Vikt 62 g.

Inga synliga skador.

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
3 000 SEK