Olympisk deltagarmedalj, Olympiska Spelen, London, 1948.

Brons. Design Sir Bertram Mackennal / John Pinches, Ltd. Åtsida men stadsvy över London, nedtill de Olympiska Ringarna, frånsida med Vinnaren och triumferande fyrspann. Diameter 5,1 cm. Vikt 62 g.

Inga synliga skador.

Proveniens

Birger ”Bian” Rosengrens samling.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962