Axel Einar Hjorth, bokhylla, "Modell OK", Nordiska Kompaniets verkstäder (NK), Nyköping, sent 1930-tal.
Fanerad. Rak form med tre hyllplan, varav två flyttbara. Brickmärkt NK R40016-C6 18 40. Bredd 100, djup 27, höjd 95 cm.
Slitage. Skador på kanten/hörnen på ett hyllplan. Märken. Utsågat hål i bakstycket. Fläck efter tejp under ett hyllplan.