James Coignard, olja på duk, signerad
"L'araire ane". 54 x 73 cm.
Ysmuts. Krackelyr
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september
James Coignard föddes 1925 i Tours, Frankrike, och avled i Antibes 2008. Han utbildade sig i Nice och verkade under större delen av karriären vid den franska rivieran där han lärde känna och påverkades av både Matisse, Braque och Chagall. Han har ställt ut över hela världen och finns representerad på museer som Guggenheim i New York och San Franciscos Museum of Modern Art. Denna målningen är typisk för konstnärens sätt att avbilda ett figurativt motiv på ett sätt som vid första anblicken förefaller abstrakt.