Endre Nemes, blandteknik med collage, signerad och daterad 1981
"Havererande loket". 33 x 21,4 cm.
Ej examinerad ur ram.
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september
Moderna Museet, Stockholm, 24 november 1990 - 13 januari 1991, kat nr 171.
Ystads Konstmuseum 1999.
Thomas Millroths, "Endre Nemes", Stockholm, 1985, s. 183,
Jan-Gunnar Sjölin, "Endre Nemes del 1", 1989, nr 318.