Vapentallrikar, ett par porslin samt 3 tallrikar, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Två vapentallrikar med alliansvapen för franska grevliga ätterna Le Roi de Keralno och de Jacomel de Cauvigny, Qianlong ca 1760. Diameter 22,5 cm. (bägge med sprickor, samt smånagg). Tre ytterligare tallrikar, varav en av paret med sprickor. Små kantnagg. Diameter 23 cm.

Sprickor, nagg.

Proveniens

French Noble family Roi de Kernalo and de Jacomel de Cauvigny, Qianlong circa 1760.

Utropspris
4 000 SEK