Torbjörn Forsberg, skulptur. Brons. Signerad och daterad 2019.
Lövgroda. Signerad T. Forsberg och daterad 2019. Guld- och grönpatinerad brons. Längd 15 cm, bredd 13 cm, höjd 3 cm.
Obetydliga strödda skrapmärken. Något avnött patinering.
Lövgrodan beskrevs av Carl von Linné 1749 i trakten kring Kristianstad.