Sami Ruotsalainen, "Pata kannella", del av Äärillä-serien. Stämplad i godset SR/CG. Unik, 2017.
Gryta med lock. Drejat porslin, gjutet glas. Diameter 28 cm.
Drejare Camilla Groth, glaset gjutet av Johannes Rantasalo.
Signerad (konstnären och drejaren)
Helhetsintrycket är mycket gott.
Konstverket skapades för Sami Ruotsalainens, Mari Isopahkalas och Reeta Eks utställning "Äärillä" på Lokal Galleri, Helsingfors, 2017.