Olavi Hänninen, fåtölj, 1980-tal.
Laminerad samt målad björk. Fast stoppad sits och nackdyna. Total bredd 57 cm. Sitthöjd 38 cm. Total höjd 110 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken.
Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.