Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen
(Finland, 1920-1992)

Olavi Hänninen, stol, "Gallo" (Tupp) 1985.

Laminerad samt målad björk. Total bredd 48 cm. Sitthöjd 44 cm. Total höjd 92 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Stolen varit utställd på Habitare mässan år 1985 på The Interior Architects SIO's stand med temat "New Shapes".

Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 106.

Klubbat pris
911
10 322
950
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (14 bud)
9
31 okt 2021 20:33
911 EUR
8
31 okt 2021 20:33
900 EUR
9
31 okt 2021 20:33
870 EUR
8
31 okt 2021 20:32
850 EUR
8
31 okt 2021 20:31
820 EUR
31 okt 2021 20:25
800 EUR
8
31 okt 2021 20:09
700 EUR
31 okt 2021 19:58
650 EUR
31 okt 2021 18:16
600 EUR
31 okt 2021 18:06
450 EUR
31 okt 2021 0:06
400 EUR
24 okt 2021 13:47
100 EUR
23 okt 2021 10:37
40 EUR
22 okt 2021 10:18
30 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

111. Rolex, Deepsea, Sea-Dweller, "D-Blue Dial", ca 2019.
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK