1334559

Olavi Hänninen

(Finland, 1920-1992)
Olavi Hänninen, soffa, 1960-tal.

Monterbar modell. Stomme i furu med lösa sittdynor och ryggstöd i grön tygklädsel. Längd 292 cm. Djup 75 cm. Sitthöjd 44 cm. Ryggstödet med väggfastsättning.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken. Transporteras nedmonterad.

Proveniens

Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.

Soffan är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 117. Bild; Heikki Savolainen.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Klubbat pris
3 300
35 179
3 163
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (51 bud)
31 okt 2021 20:24
3 300 EUR
31 okt 2021 20:24
3 200 EUR
31 okt 2021 20:24
3 200 EUR
31 okt 2021 20:24
3 100 EUR
31 okt 2021 20:24
3 000 EUR