Bemålad kista med interiör med förvaring i locket. Dekorerad med blommor i vitt och rött med gröna blad omhuldandes monogram och datering. Beslag i järn. Daterad 1825 samt med monogram för "SJS" Längd 76, bredd 43, höjd 50 cm Nyckel finns.
Slitage. Färgbortfall. Renoverad. Gamla fraktmärken påklistrade på kistan.