Hörnskåp med originalmålad polykrom dekor med bland annat stiliserade blommor. Daterat "1788". Längd 70, bredd 44, höjd ca 125 cm.
Slitage. Skador. Något omarbetat. Dekordelar av krön saknas. En del av krönet är löst. Nyckel saknas.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10