Karmstol, efter V.P Shutovs modell, Ryssland 1800-talets slut.

Ek, bonad. Snidade folkloristiska dekorelement, bl.a. ett par vantar kvarlämnade på sitsen och armlän i form av yxor. Ryggen med snidade lädertyglar, bågen med kyrillisk devis: Tishe yedesh' dal'she budesh (ung. Ju långsammare du går, desto längre kommer du). Sitthöjd 49 cm.
Bredd 65 cm, djup 62 cm, höjd 96 cm.

Åldersrelaterad patina. Enstaka torrsprickor i sitsens yta och en i ena framfoten. Benen med senare förstärkningar under sitsen (bakbenet med lim, frambenen med spik).

Proveniens

I början av 1930-talet kom stolen till Kuopio från Terijoki, "Finlands riviera" (idag ryska Zelenogorsk) då det nygifta paret, konditormästaren Fredrik Trube (S:t Petersburg 6.3.1906 – Kuopio 11.1.1984) och hans gemål Natalia (f. Borisov), kom för att bosätta sig i staden. Det berättas att den renommerade, andra generationens konditorn, även kallad Ukko-Trube, var mycket mån om stolen och alltid tog den med sig till sin jaktstuga i Polango under sina vistelser där under sommar och höst. Senare skänkte han stolen till sina nära vänner, ett äkta par, som värdesatte den likt en dyrbar klenod i över fyrtio år. Slutligen sålde änkan stolen till den nuvarande ägaren.
Fredrik och Natalia Trube - han av bömisk glasblåsarsläkt, båda födda i Ryssland - levde och verkade i Kuopio i över 50 år. De var inte endast kända för sina bagerier och sitt konditori, utan även för sina samlingar av konst, antikviteter och mynt. Deras livsgärning syns alltjämt i F.K. Trube ab:s produkter och i form av Natalia och Fredrik Trubes fond, som stöder forskning av hjärt- och kärlsjukdomar.

Stolmodellen formgavs av V.P. Shutov. Enligt given uppgift presenterades den för första gången på manufakturutställningen i S:t Petersburg år 1870.

Utropspris
1 800 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492