Bröllopsmatta, semiantik Baotou, Kina, ca 110 x 60,5-62 cm.

Mörkblå botten med ljusblå stiliserad dekor av blomstermedaljong, fyra tecken för dubbel lycka (bröllopssymbol), två drakar bland moln, eviga knuten och hörnornament. Huvudbård med meanderliknande rankor.

Något slitage och smutsig, smärre lagningar. Sidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknar flera knutrader.

Utropspris
3 000 SEK