1365326

Malthus’ Definitions in Political Economy, 1827

Malthus’ definitions in political economy, 1827.

Thomas Robert Malthus:

Definitions in political economy, preceded by an inquiry into the rules which ought to guide political economists in the definition and use of their terms; with remarks on the deviation from those rules in their writings.

London, John Murray, 1827. 8:o. VIII + 264 sid.

Oskuren i nött originalpappersband med tryckt ryggtiteletikett, ryggen ngt sprucken samt med naggade kapitäl, lätt spruckna falsar, för- & eftersättsbladen ngt lagerfläckade. Inlagan ren och fin. Proveniens: politikern och justitiekanslern 1844-66 Nils Samuel von Koch (1801-1881) med namnteckning ”N.S. von Koch” på frampärmen; från dennes bibliotek på Augerum i Blekinge.

Kress C1924.

Nils Samuel von Koch var en framsynt och liberal politiker som ägnade särskild uppmärksamhet åt undervisningsfrågor och humanitära spörsmål. Han deltog i stiftandet av Hillska skolan på Barnängen (1830) och av Sällskapet för nyttiga kunskapers spridande (1833) och uttalade sig vid riksdagarna bl. a. för avskaffande av dödsstraffet, för gifta kvinnors rätt att råda över sin egen arbetsförtjänst, för oäkta barns lika arvsrätt med äkta samt för en inskränkning av förmögenhetens övervikt vid avgörandet av kommunala frågor. Han var även en varm anhängare av frihandelsidén. Nils Samuels engelska hustru Frances Eliza Lewin (1804-1888) var själv tidigt intresserad av politik, och bland vännerna till familjen fanns både Fredrika Bremer och Erik Gustav Geijer.

.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
12 000 SEK
Rekommendationer