Sekretär av Jonas Hultstén, mästare i Stockholm 1773-1794, sengustaviansk.
Tvådelad sekretär fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Ej tillhörande skiva av grå kalksten. Stämpelsignerad i översta lådan. Bredd 120, djup 57, höjd 122 cm. Nyckel finns.