Arnold Madsen, tillskriven. "Clam chair/Muslinge fåtölj", sannolikt Madsen & Schubell, Danmark, 1940/1950-tal.
Ben och armlän av betsad/lackad bok, knapphäftad textilklädsel. Sitthöjd 35 cm.
Renoverad. Senare klädsel. Smärre slitage.