Tulpanvas, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.

Rektangulär med bladformade hänklar. Fem hål på locket för tulpaner. Dekor i famille rosefärger av fjärilar och blommor resepektive figurscener från hovlivet. Höjd 21 cm.

Kantlagningar. Nagg, Slitage.

Utropspris
6 000 SEK