Måleri av Alf Lindberg – 27 verk från Magnus Jensens samling

I början av 1930-talet korsades konstnären Alf Lindberg (1905-1990) och musikern Magnus Jensens (1902-1973) vägar på det ”klassiska göteborgsfiket” Junggrens Kafé (Jungans) som än idag återfinns i hörnet av Avenyn och Engelbrektsgatan i Göteborg. Ett legendariskt kafé med konstnärstraditioner ända från Ivar Arosenius tid och ett tillhåll för framför allt målare, musiker och skådespelare. Magnus Jensen var kammarmusiker som i likhet med sin far spelade cello i Göteborgs Orkesterförening, numera Göteborgs Symfoniker, en institution han förblev trogen hela sitt liv. Alf Lindberg var en skolad bildkonstnär, en ”sträng expressionist” som bl a studerat på Valands Konstskola för Tor Bjurström under sent 1920-tal.
Dessa två kreativa personligheter hade stort utbyte av varandras kunskaper och tankegångar. Vid sidan av sin dagliga gärning som musiker ägnade sig Magnus Jensen sig åt att skapa i lera, trä och på duk. Denna hobby tog fart i början 30-talet och kom att ta mer eller mindre hela hans fritid i anspråk och ledde även till vissa konstnärliga uppdrag. Magnus Jensen har bl.a. gjort ett stort antal träreliefer och fria skulpturer i terrakotta vilka än idag finns att beskåda i Annedalskyrkan i Göteborg.
Magnus Jensen uppskattade Alf Lindbergs konst och köpte vid flertal tillfällen ett antal av hans verk. Han bidrog även med medel till färg och dukar och blev med tiden en ofta förekommande gäst hemma hos Brita och Alf Lindberg på Kungsgatan i Göteborg. I vänkretsen kring Magnus Jensen ingick även Ragnar Sandberg och auktionen innehåller även några teckningar av denne konstnär.
Alf Lindberg var generationskamrat med de så kallade Göteborgskoloristerna för vilka färgen var det främsta uttrycksmedlet. Alf Lindberg utvecklade sitt måleri i en annan riktning och skapade sitt säregna stränga formspråk, mer i Paul Cezannes anda, konstnären som också var en av hans stora förebilder
Under 1930-40 talet målade Alf Lindberg konsekvent ”enkla” motiv såsom landskap, stadslandskap och stilleben, alltför att uppnå den ”perfekta balansen” mellan färg och form. Merparten av de konstverk som ingår i denna samling som Magnus Jensen byggde upp är från denna tid. Magnus Jensen och hans samling är även omnämnd i Folke Edwards bok om ”Alf Lindberg” (Sveriges Allmänna Konstförening 1987) som även kan rekommenderas som läsning för den som önskar en djupare introduktion till Alf Lindbergs måleri.

29 föremål