Unika hem – Amber Guinness

Amber Guinness är kock, författare och journalist bosatt i Florens. Hon är född i London men tillbringade största delen av sin uppväxt i familjehemmet Arniano i Toscana. Där väcktes passionen för matlagning och många timmar spenderades i det toskanska köket där det lagades mat åt flertalet gäster.

Efter flytten hem till London och sin pappas bortgång, bestämde sig Amber för att blåsa nytt liv i familjehemmet. Hon startade därför Arniano målarskola tillsammans med vännen och konstnären William Roper-Curzon. Där får gästerna njuta av Ambers italienska matlagning i de vackra miljöerna och lära sig att måla med olja.

Bjud på föremål kurerat av Amber, se fler bilder och läs en intervju.

Till artikeln

17 föremål
Slagbord, 1800-tal.
Slagbord, 1800-tal.

Utropspris
6 000 SEK