Duodji – Sameslöjd

I den här auktionen presenterar vi en privat samling Doudji sameslöjd – en över hundra år gammal hantverkstradition som grundar sig i naturmaterial och högklassig kvalitet. Detta uttrycksfulla hantverk har sitt ursprung i bruksföremålen, där det finns en tydlig vilja att kombinera funktion och form. Föremålen som skapats under flera århundraden – och som tillverkas än idag – präglas såväl av traditionella former som kända mästares och släkters stilar och drag. De mästerligt och detaljrikt utformade askarnas, kåsornas, kisornas och knivarnas formspråk kan inte annat än beundras.
Samlingen i denna auktion består av både signerade och osignerade föremål, de äldsta från förra sekelskiftet och de nyaste från 1900-talets slut, tillverkade av både kända och okända hantverkare. Bland de äldre föremålen återfinns verk av bland annat sameslöjdsmästarna Anton Enarsson, Johan Tuuri, Erik Tuolja och Thure Sunna, och bland de yngre föremålen återfinns verk av sameslöjdsmästarna Per-Erik Nilsson, Ingvar Svonni och Anders Jonsson med flera.
Välkommen att ta del av och bjud på unika föremål och kulturhistoriska skatter.

18 föremål