1386694

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien, skulptur, båt, glas, Orrefors.

Bärnstenstonad glasmassa med innesluten dekor av spiral i svart. Signerad Kosta Boda B. Vallien 305860373. Stativ i metall medföljer. Längd 44 cm.

Smärre ytslitage.

Formgivare

Bertil Vallien är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
15 000 SEK