Sture Johannesson

Sture Johannesson var en av de konstnärliga ledstjärnorna för 1960- och 70-talens politiska svenska undergroundrörelse. Mest känd är hans verk affischen ”Haschflickan”. Han var i ständig konflikt med svenska myndigheterna och med konstetablisemanget.

Johannesson började sin konstnärliga bana som assistent till fotografen Georg Oddner under 1950-talet. Vid mitten av 1960-talet började han göra politiska affischer. Riktigt i hetluften hamnade han med affischen "Friheten på barrikaderna II", populärt kallad "Haschflickan", som var en parafras på Delacroix målning från 1830 med samma namn. Affischen gjordes till utställningen 'Underground', en utställning om svensk undergroundestetik, som skulle hållas på Lunds Konsthall 1969. På grund av affischen och dess förmenta drogpropaganda öppnade aldrig utställningen, och konsthallschefen Folke Edwards fick avgå efter beslut från ordföranden i konsthallsnämnden Torsten Andrée. Efterföljande bråk resulterade bl a i Johannessons affisch "Andrée Will take a trip" från 1969.

Intresset av att skapa politiska affischer fortsatte bl a med 'Stoppa Matchen' som utfördes i samband med protesterna mot Sveriges Davis Cup-match mot Chile i Båstad 1975. Samtidigt hade det hos Johannesson vaknat ett intresse av att använda datorer för konstskapande. 1969 inledde han ett samarbete med Sten Kallin på IBM.  Ett av Johannessons tidiga mer spridda konstverk utfört med hjälp av en dator var skivomslaget till Peps Blodsbands debutalbum från 1974.

I samarbetet med hustrun Charlotte Johannesson blev de båda pionjärer i utvecklandet av datorbaserad konst, även internationellt. De gjorde tillsammans flera resor till USA där de umgicks i kretsen runt Steve Wozniak, en av Apples grundare. Apple kom också att hjälpta dem med teknisk utrustning. Under tidigt 1980-tal fanns enligt Wozniak ett av dåtidens mest avancerade Apple-system i Sture och Charlotte Johannessons konstnärskollektiv Digitalteatern i Malmö, 1977 - 1986; Sveriges första digitala studio. Där skapade paret bl a porträttsviten med Björn Borg, Boy George, David Bowie, Ahmed Shah Massoud m fl.

16 föremål
Sture Johannesson, affisch.
Sture Johannesson, affisch.

Utropspris
3 000 SEK
Sture Johannesson, affisch.
Sture Johannesson, affisch.

Utropspris
5 000 SEK