Kan inte nå servern

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike/Sverige, 1885-1967)

Josef Frank, skåp, modell 522, Firma Svenskt Tenn, 2000-tal, endast 10 ex tillverkade i detta utförande.

Skåp av mahogny tapetserat med textilen "Celotocaulis", hyllinredning, etikettmärkt. Bredd 80 cm, djup 32 cm, höjd 120 cm. Nyckel finns.

Helhetsintrycket är gott, några smärre märken.

Proveniens

När den nuvarande ägaren ville köpa detta skåp var resten av de 10 skåpen som tillverkats redan slutsålda och fick då köpa detta sista exemplar som fanns för display i Svenskt Tenns utställning.

Övrig information

Josef Frank formgav det tygklädda skåpet 522 under 1934-1935, efter att ha vänt blicken mot Storbritannien. Att klä möbler med tyger tillhörde den engelska möbelkulturen, och Josef Frank tilltalades av kontrasten mellan det hårda träet och det mjuka tyget.

Tygmönstret Celotocaulis formgavs ursprungligen av Josef Frank ca 1930. Celoto kommer från ett asiatiskt blomsläkte som kännetecknas av plymliknade blomställningar och Caulis är det latinska ordet för blomstjälk.

Enligt Svenskt Tenn har endast 10 skåp utförts med detta tyg. Modellen är ej längre i produktion i detta utförande.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
80 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice