Soffmöblemang, 3 delar, jubileumsmodell "Pormestari" (Borgmästren) för Asko 1993.

75-årsjubileet till ära producerade Asko en numrerad serie av fabrikens framgångsrika möbler från 1930-talet med hjälp av ursprungliga arbetsmetoder och material.
Det ursprungliga namnet på den modell som valts som jubileumsmöblemang var Rehtori, men eftersom namnet Pormestari, som egentligen är en lite tyngre modell, hade blivit ett allmänt namn för den här typen av möblemang, beslöt man att sälja möblemanget under namnet Pormestari.
Soffmöblemanget som är till salu är ett provexemplar, i vilken möbeltillverkarna hos Asko gjorde de första upphängningarna och arbetsstegen för originalmaterialen innan produktionen av själva serien började.
1/75 av möblemanget skänktes till Lahtis museum.
Soffa längd 174 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 77 cm.
Fåtölj, bredd 72 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 77 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott. Hål.

Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sid 72-73.

Utropspris
800 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977